Co oznaczają niektóre zwyczaje bożonarodzeniowe? Czy faktycznie wiemy skąd one pochodzą?

Boże Narodzenie to okres szczęścia i radości, w naszej tradycji wiążący się także z rozmaitymi zwyczajami. Jednym z nich jest dekorowanie domów ozdobami świątecznymi, oczywiście najważniejsza tu będzie choinka, lecz również często będzie się spotykać różnego rodzaju stroiki, łańcuchy czy jakieś inne dekoracje.
Obecnie najróżniejszych świątecznych akcesoriów znaleźć można w sklepach bardzo duże ilości, w wielu z nich już na początku grudnia spora część całości placówki przeznaczona jest właśnie na tego typu towary. Lecz można iść w innym kierunku, czyli spróbować wykonać coś samodzielnie, bo możliwości na to także jest dużo. Zwłaszcza jest to dobry pomysł, jeżeli się ma dzieci, ponieważ przede wszystkim można je zaangażować do świątecznych przygotowań, a po drugie przyjemnie, w gronie rodziny spędzić parę chwil. Tak naprawdę do zrobienia ozdób na święta nie trzeba wcale dużo kupować, często można wiele rzeczy zrobić z tego, co się będzie miało w domu. Tak naprawdę najistotniejszy będzie pomysł, i przede wszystkim chęci do tego, aby zabrać się za coś takiego. Polecam też poznać worek Mikołaja: http://www.strojemikolaja.pl/wielki-czerwony-worek-mikolaja-z-drelichu/prod_7.php.

Ubieranie choinki to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych tradycji Bożego Narodzenia. Swego rodzaju symbol świąt. Kiedy następnym razem będziemy stroić takie drzewko oraz rozwieszać bombki choinkowe zielone. Tradycja ta jest przedchrześcijańska oraz wiąże się z ludowym kultem drzewka stale zielonego, które ma symbolizować życie oraz odradzanie się. Interesujące jest to, że choinki najpierw były powszechne w religii protestanckiej w Niemczech. Później tradycję tą przeniesiono do Polski w czasie zaborów właśnie za sprawą protestantów. Kiedyś przyozdabiano drzewko piernikami, jabłkami, orzechami jak i papierowymi ozdobami.Kliknij: https://www.youtube.com/watch?v=imDrMk2757M

ślub - akt
Author: aNdrzej cH.
Source: http://www.flickr.com
Podstawą wszelakich ozdób choinkowych są różnego rodzaju bombki i łańcuchy. Obecnie sporo bombek wygląda jak niewielkie dzieła sztuki, są malowane w sposób ręczny i kosztują faktycznie sporo. Ale można również choinkowe bombki przygotować samemu, doskonale nadają się do tego celu formy ze styropianu, które można pomalować na dowolne sposoby. Jeżeli się będzie miało odrobinę kreatywności, to z kilku kulek o różnych wielkościach, waty i kolorowych kartek papieru powstać może niezwykła bombka mikołaj, która zachwyci wszystkich gości. Z papieru kolorowego wykonać również można przepiękne łańcuchy na choinkę, nie tylko będą one ślicznie wyglądały, lecz również dadzą zajęcie dla dzieci na kilka popołudni.

Jeżeli chodzi o siano pod obrusem tu historia jest równie interesująca, gdyż dawniej siano słano na cały stół, na jaki kładło się potem obrus. W niektórych częściach naszego kraju siano rozkładano nawet na całą podłogę. Symbolizuje ono ubóstwo, w jakim urodził się Jezus Chrystus. Strój aniołka, w który czasem ubiera się swoje pociechy do jasełek również warty jest omówienia,. Skrzydła aniołów nie są do latania, to swego rodzaju symbol wzlatywania do Boga. Natomiast anioły symbolizują czystość, nieskalanie czy nieśmiertelność.