O jakich kwestiach należy pamiętać, kiedy projektujemy ubrania dla wojska? Jakie czynniki mogą mieć na to wpływ?

Mimo coraz większego nasycenia różnego rodzaju nowymi środkami wykrywania, kamuflaż ochraniający sprzęt oraz żołnierzy przed przeciwnikiem nadal jest niesamowicie popularny. Świadczą o tym z pewnością stale ogłaszane konkursy na nowe wzory do maskowania oraz wysokobudżetowe projekty badawcze, które są przeprowadzane jednocześnie przez armie, jak również przedsiębiorstwa prywatne. Wybór ubiorów z kamuflażem to na pewno przedmiot różnych dyskusji na forach graczy ASG, jak również fanów outdooru. Zaś pośród toczonych sporów argumenty całkiem merytoryczne przeplatają się z subiektywnymi gustami jak i modą.


militaria
Author: http://www.sxc.hu
Source: http://www.sxc.hu
Jak więc kupić odpowiedni sprzęt w czasach, kiedy militaria są bardzo popularne - sprawdź link? W działaniu ludzkiego wzroku, jesteśmy w stanie wyróżnić dwa procesy, są to widzenie przestrzenne jak również widzenie centralne. Przestronne jest jakby systemem nawigacyjny, który otrzymaliśmy w darze od natury.

Jego podstawową rolę jest dostarczenie nam informacji, w jakim miejscu można coś znaleźć. Informacje te biorą się najczęściej spoza obszaru przestrzeni, na którym zatrzymujemy swój wzrok oraz myśli. Widzenie tego rodzaju umożliwia nam przykładowo dosyć bezpiecznie poruszać się po ścieżce, mimo iż zajmujemy się czymś innym, przykładowo pisaniem mejla. Widzenie drugiego typu to cały szereg identyfikacji, jaka polega na umieszczaniu przedmiotów, na które zwracamy uwagę, w kontekście naszej pamięci, czy mówiąc ogólniej - intelektu.


broń
Author: Program Executive Office Soldier
Source: http://www.flickr.com
To sprawia, że nasz mózg może określić, z czym dokładnie mamy do czynienia. Działa to w ten sposób, że w dużym tłumie naszą uwagę będzie zwracał czerwony kolor (jest to widzenie przestrzenne), ale potrafimy określić, iż jest to czapka albo kaptur. Takie właśnie typy widzenia stwarzają nowe możliwości dla projektantów kamuflażowych wzorów.

Dla widzenia przestrzennego najistotniejsze czynniki, jakie dają skuteczność, to ruch, gabaryty przedmiotu lub też kontrastowość na tle innego rodzaju elementów przestrzeni. Kamuflaż, jaki właśnie temu służy, określamy mianem mimetycznego. Najprostszą jego formą będzie ubiór wykonany z tkaniny o jednolitej barwie, która jest uśrednieniem panującej w danej przestrzeni palety kolorów. O tym więc muszą pamiętać projektanci, lecz także w innych sytuacjach, jak dajmy na to projektowane są narzędzia wielofunkcyjne - CQB.