Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/galeriacanvas.pl/includes/menu.inc).

Na czym polega praca przysięgłego tłumacza? Czy taki zawód może być interesujący?

Wydawać by się mogło, że poznanie dogłębnie dowolnego języka – bądź to od jego strony formalnej, bądź bardziej codziennej, „slangowej”, jest podstawą w wypadku pracy tłumacza. Nadto musi on znać konteksty kulturowe, jakie umożliwiają zrozumienie idiomów czy bardziej lokalnych odmian języka. Jest to niezwykle obszerny zakres wiedzy, niemniej jednak gdy interesują nas przekłady przysięgłe, będzie on niewystarczający. Warto zaznajomić się ze szczegółami tyczącymi się tego zawodu, ponieważ to pozwoli zauważyć różnice między pracą zwyczajnego tłumacza a przysięgłym tłumaczem.
tłumacz
Author: U.S. Embassy Tel Aviv
Source: http://www.flickr.com
Każdy tłumacz stara się dokonać swojego tłumaczenia jak najlepiej. Nie bez racji mówi się o lepszych oraz gorszych tłumaczeniach. O ile jednak w wypadku zwykłych tłumaczeń efekty rzutują na rozwój kariery tłumacza czy jego reputację w środowisku, to tłumacz przysięgły może stracić swe uprawnienia. W wypadku, gdy nie wywiąże się ze swych obowiązków należycie – czyli dla przykładu dokona tłumaczenia, jakie nie będzie bezstronne – staje przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej. Owa natomiast może zdecydować o ewentualnych naganach bądź odsunięciu od realizowania zawodu w wypadku stwierdzenia zaniedbań.

Jeżeli opisywane na tej witrynie omówienie bardzo Cię zaciekawiło, to zalecam to źródło (http://www.tort-artystyczny.pl/wspolpraca/) - ono jest równie fascynujące, jak materiał, który właśnie czytasz.

O dodatkowej powadze zawodu tłumacza zaświadcza również to, że działa za pośrednictwem Ministerstwa Sprawiedliwości, nie zaś, jak w przypadku zwykłych tłumaczy, jako freelancer. Jest także wpisany na specjalną listę tłumaczy, udostępnioną na stronach internetowych Ministerstwa.Tłumacz przysięgły jest osobą zaufania publicznego, co oznacza, że jego działalność budowana będzie na zaufaniu w stosunku do wykonywanych przez niego czynności. Powyższe wiążą się z tłumaczeniem dokumentów znacznej rangi – a są to choćby dokumenty urzędowe bądź procesowe, jakich tłumaczenia wpływać mogą na rozstrzygnięcia organów sprawiedliwości. Ażeby zdobyć zaufanie oraz trafić na nadmienioną listę tłumaczy, potencjalny kandydat musi spełniać szereg wymagań, by zostać dopuszczonym do realizowania zawodu. Skończone studia wyższe są tutaj tylko jednym z warunków – inne, normowane ustawą o zawodzie tłumacza przysięgłego, to posiadanie obywatelstwa polskiego, niekaralność i pozytywny wynik z oficjalnego egzaminu.


Jak znaleźć tłumacza w swoim mieście? Nic skomplikowanego, wystarczy wystukać w przeglądarkę hasło: tłumaczenia angielski + nazwę swojej miejscowości.