Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/galeriacanvas.pl/includes/menu.inc).

Co to jest statystyczna analiza danych i w jakim miejscu może zostać ona spożytkowana?

Czy pamiętasz, iż w codziennym bytowaniu bardzo wielokrotnie opieramy się na statystyce, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy? Po prostu zakładamy, że jeśli czyjeś potomstwo źle się naucza, to potencjalnie, czyli statystycznie rzecz biorąc, może mieć kłopoty ze zdaniem do następnej klasy.


Tak jak, ponieważ także statystycznie, jeśli obserwujemy na nieboskłonie ciemniejsze chmury, to prawdopodobnie zjawi się deszcz.
fizjoterapeuta
Author: Nick Webb
Source: http://www.flickr.com


Wszakże to są dowody prawie ogólnie znane, a statystyka to nauka dużo bardziej bogata. Stosuje się ją poza tym w wielu innych naukach (przykładowo w fizyce lub naukach ekonomicznych) i czasami jest tak rozwinięta, że jej wykorzystanie oraz skomplikowana terminologia wywołała powstanie całkiem nowych zakresów edukacji. Co to wszakże jest faktycznie wspomniana statystyka? Otóż jest to nauka, jaka opiera się wcześniej na zebraniu jak najwyższej ilości kompetentnych danych, następnie wykonywana jest statystyczna analiza danych, aby zezwoliła ona na poprawną ich interpretację oraz zapoznanie prawowitych wyników.


A gdzie używana jest taka statystyczna analiza danych? W faktycznie wielu sytuacjach, jednak niekoniecznie jej rezultaty podawane okazują się być natychmiast do publicznej wiadomości. Z jakiego powodu? Nie powinny być one poufne, po prostu typowemu obywatelowi okazują się być one niepotrzebne. Dla przykładu medyczne laboratoria mogą wymagać rezultatów uzyskanych za sprawą statystycznej analizy danych do zdefiniowania ilości ludzi posiadających określoną grupę krwi.
Dla typowego obywatela mogłaby to być zwyczajnie ciekawostka, z kolei dla ludzi nauki istotny element, jaki może przyczynić się wręcz do ocalenia człowieczego życia.